13 Temmuz 2014 Pazar

SEÇİM SLOGANI DEDİĞİN NASIL OLUR?Slogan ve afiş hazırlama hakkında Siyasal İletişim tarihimizde çok güzel bir örnek var: 1950 seçimlerinde Demokrat Parti için hazırlanan ve Mimar Selçuk Milar tarafından hazırlanan “Yeter Söz Milletindir” afişi ve sloganı bu konu hakkında verilebilecek en iyi örnek.  O yıllarda seçimler için slogan ve afiş hazırlığının yapıldığı bir toplantıda gelen fikirlere canı sıkılan ve ayağa fırlayan Selçuk Milar:

“Afiş dediğiniz, bir el koyarsınız, altına da “Yeter, Söz Milletindir” yazarsınız. “Seçim afişi dediğiniz böyle olur” der.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin başladığı şu süreçte adayların kampanyaları hakkında çeşitli yorumlar yapılıyor. 

Adil olmayan bir seçim yarışı olduğuna inandığım bu süreçte, adayların kampanyalarını yürüten kişiler ve kurumlar toplumun her kesimine hitap etme gayreti içinde.

Ancak Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun önceki gün gerçekleştirilen toplantısında belirlenen slogan, afiş ve fotoğraf çalışmaları aceleye getirilmiş ve adeta profesyonel olmayan ellerden çıkmış bir kampanyanın gelişini haber verdi.

“Ekmek için Ekmeleddin” sloganın açıklamasında Ekmek olgusunun önemine dikkat çekiliyor. Sayın İhsanoğlu katıldığı bir televizyon röportajında “Ekmek girmeyen eve huzursuzluk girer” diyerek neden bu sloganın seçildiğini uzun uzun anlattı. Alt metni oldukça kuvvetli ve hoş bir slogan fakat…

Siyasal İletişim kampanyalarında net, akılda kalıcı ve vurucu sloganlar olmalı; çünkü sloganı duyan seçmen sloganın alt mesajını, bu sloganla aslında neyin ifade edilmek istediğini düşünmez.  Özellikle günümüz internet çağında 30 saniyelik bir videonun uzun kabul edildiği, haber metinlerinin 15 saniyelik mobil paketlere sıkıştırıldığı, 140 karakterle meramımızı anlattığımız bir dönemde “düşündürücü”  sloganlar beklenen etkiyi vermeyeceği gibi alay konusu da olabiliyor.

Slogan ve afiş hazırlama hakkında Siyasal İletişim tarihimizde çok güzel bir örnek var. 1950 seçimlerinde Demokrat Parti için hazırlanan ve Mimar Selçuk Milar tarafından hazırlanan “Yeter Söz Milletindir” afişi ve sloganı bu konu hakkında verilebilecek en iyi örnek.  O yıllarda seçimler için slogan ve afiş hazırlığının yapıldığı bir toplantıda gelen fikirlere canı sıkılan ve ayağa fırlayan Selçuk Milar
“Afiş dediğiniz, bir el koyarsınız, altına da “Yeter, Söz Milletindir” yazarsınız. Seçim afişi dediğiniz böyle olur” der.Celal Bayar, Selçuk Milar’ı yanına çağırır ve “Bunu yaparsak başarılı olabilir miyiz?” diye sorar. Milar’da “Evet oluruz” der. Nitekim öyle olur. Bu güne kadar başka partilerce de defalarca kullanılan bu slogan Türkiye’nin Siyasal İletişim tarihinde önemli bir dönüm noktası olur.

GAZETECİLER SORU SORDUĞUNDA MUTLU OLUNAN ÜLKE

Sayın İhsanoğlu’nun seçim bildirgesini açıkladığı toplantıda her gün televizyonlarda gördüğümüz, yazılarını okuduğumuz isimlerin soru sorabilmesi uzun zamandır özlediğimiz bir tabloydu.  İhsanoğlu’nun nazik tavrı, “hanımefendi, beyefendi” diyerek söze başlaması, hatta sosyal medyada “Ekmek için Ekmeleddin” sloganına karşı üretilen mizahi yazıları da konuşmalarına katması uzun zamandır görmek istediğimiz bir siyasi profil.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde aklı başında iletişimcilerin Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kampanyasına gerekirse gönüllü danışmanlık yaparak el atması bu süreçte verilebilecek maddi destekten çok daha önemli. Yolu ve bahtı açık olsun.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder