24 Kasım 2014 Pazartesi

TÜM ÖĞRETMENLERİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLU OLMASIN!Her yıl olduğu gibi bu yıl da tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlamıyorum. İlla bir çıkıntılık yapacağım evet. Zira gerçek öğretmenlerim bana sorgulamayı ve "şuursuz"  olmayı öğretti. (bkz: Şuurlu Öğretmenler Derneği ve açıklamaları)

Öğrenci dövmek için özel sopa yaptıran öğretmenim vardı benim, onun Öğretmenler Günü kutlu olmasın mesela, el kadar halimize tekme tokat dalan Beden Eğitimi öğretmenlerinin de. Tırnaklarını kulaklarımıza geçiren öğretmenler de gördük, sınavdan düşük not alanları sınıftan çıkarıp yüksek not alanlarla derse devam eden öğretmenleri de. Onların öğretmenler günü kutlu olmasın.

Öğrencisini seven, değer veren, kısa teneffüslerde bile anlamadığımız yeri anlatmaya çalışan, dertlerimizi dinleyen öğretmenlerimiz var. Zor şartlarda görev yapmaya çalışan, okulunun, sınıfının devlet tarafından karşılanmayan ihtiyaçları için kapı kapı gezen öğretmenlerimiz, "Haddini bil öretmen" diyen velilere dert anlatmaya çalışan  öğretmenlerimiz.Sınıfta cep telefonu ile oynayan öğrencinin cep telefonunu aldığı için gasp suçlamasıyla polise şikayet edilen öğretmenim... Hiçbir zaman öğretmenlik yapmamış Bakanlar, müsteşarlar, danışmanlar ve benzeri kadrolar tarafından alınan kararlara uymak zorunda kalan öğretmenlerimiz.  "Karma eğitim yüzyılın pedagojik yanlışı" diyen öğretmen sendikası başkanı var ki adam öğretmen de değilmiş. Böyle bir ülkede ve sistemsizlikte öğretmenlik mesleğini icra etmeye çalışan biricik öğretmenlerimiz. Öğretmenler Gününüz kutlu olsun. Sizler iyi ki varsınız.


Bu Öğretmenler Gününde de iyiye giden değil kötüye giden bir tablo var karşımızda.

Düşük maaş, siyasi ve idari baskılar, geleceğin büyüklerinin iyi yetişmemesi için elinden geleni yapan devlet var.  Bir yanda atanamayan yüz binlerce öğretmen varken, hâlâ eğitim fakültesi açan, mevcut fakültelerin kontenjanlarını arttıran bir YÖK var.

Sistemsizliği sistem haline getiren ruh hastası bir kaç adamın bir ülkenin kaderiyle nasıl oynadığını gördüğümüz günler var. Bu günleri de kötü bir rüya gibi hatırlayacağımız günlerin gelmesi umuduyla...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder