28 Mart 2015 Cumartesi

“60 YILLIK İTTİFAKTA SON GÜN-HAWLER” ÜZERİNE BİR YAZISon dönemde sıkı takip ettiğim, yorumlarını izlemekten, okumaktan zevk aldığım bir isim; Mete Yarar. Bir fırsatını bulup rakı masasına oturtmayı ve sabaha kadar derin muhabbetler edesim var kendisiyle.

Güvenlik Politikaları uzmanı Mete Yarar’ın ilk kitabı “60 Yıllık İttifakta Son Gün-HAWLER” kitabı bir süre önce okuyucularıyla buluştu.

Kendisi emekli bir asker. Türk Silahlı Kuvvetlerinde uzun yıllar görev yapmış ve Binbaşı rütbesindeyken emekli olup başka bir kariyere doğru yönelmiş. Çok da iyi etmiş yoksa bu değerli fikirlerden ve bahsedeceğim kitaptan mahrum kalacaktık.

Bu kitap; bir solukta okunan, akıcı bir eser. İlk yazarlık deneyimine rağmen Mete Yarar  iyi bir iş çıkarmış. Bana göre; dil ve anlatım yönünden belki biraz daha zenginleştirilebilirdi. Fakat uzun okumalara artık katlanamayan okuyucu kitlesi için kurulması gereken hassas dengeyi yazar iyi gözetmiş. Aktarmak istediği bilgiyi kişiler ve olaylara kurgulayarak derin ve uzun analizler yaparak değil, herkesin okumaktan keyif alacağına inandığım kendinden emin bir dille kaleme alınmış.

Mesleki alanım gereği kitabı okurken gözümün önünden bu kitabın senaryolaştırılmış hali de zihnimden akıp gitti. Oyuncular, mekânlar, sahneler hepsi birer birer zihnimde şekillendi. Kitap bana göre biraz kısa olduğu ve “pat” diye bittiği için on üç bölümü dolduramadım ama sıkıntı yok, halledilir.

Kitabın içeriği hakkında biraz bilgi vermek gerekirse; her geçen gün daha karışık bir hale gelen bölgemiz coğrafyasında olacakları önceden haber veren bir kaynak. Eğer kitabı okumayı ertelerseniz belki de kitaptaki olayları televizyon ekranlarından izleyebilirsiniz. Zaten kendisi de kitabın ön sözünde bu olguyu; “Bu kitabı okurken, gerçek ile hayal arasında sıklıkla gidip geleceğinizi ve anlatılanların hangisinin gerçek hangisinin hayal olduğunu zaman zaman unutacağınızı düşünüyorum” sözleriyle anlatmış.

Türkiye’nin son on iki yılda dış politikada gösterdiği açık başarısızlıklar hepimizin malumu. Dünyada dengeler değişip yepyeni sınıflar ortaya çıkarken “Yeni Osmanlıcılık” hayaline kapılanların, sonuçlarına aldırmadan Türkiye’yi nasıl aciz bir duruma düşürdüğünü biliyoruz. Dünyanın önemli şehirlerinde büyükelçilerimiz yok, ticari ilişkilerimiz askıda, ihracat yaptığımız komşularla bile iş yapamaz hale getirildik.

İşte tüm bu tabloda Mete Yarar’ın kitabı zihin açıcı bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Kitaptaki kahramanlar bugün Türkiye’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde, isimleri ve görevleri farklı bile olsa görev yapan insanlar olduğuna şüphe yok. Askeri gelenekten gelen Yarar, eserinde bu kahramanlara da bir saygı duruşunda bulunmuş.

Can alıcı bir tespit yine kitabın ön sözünde; “Bu kitabı okurken, bir ülkenin yaşayabileceği büyük bir kaosun nasıl çözülmesi gerektiğini sizin de düşünmenizi istedim. Bu kitap siyasal kaygılarla yazılmış bir kurgusal roman değil, aynı geminin içinde bulunduğumuzu bizlere bir kez daha anlatan özel bir çalışmadır. İşin ilginç olanı, kitabın tam ortasına geldiğimde yazdığım konunun birebir aynısını işaret eden bir yazının Wall Street Journal’da(WSJ) çıkmış olmasıydı.”

Zamanın neyi göstereceği bilinmez. Ben bu satırları yazarken ekranımın alt köşesindeki haber akışı geniş bir koalisyon gücünün Yemen’e kara birliklerini yola çıkardığını bildiriyor.


Giderek çıkmaza giren Ortadoğu ve Türkiye ilişkilerinde Mete Yarar’ın analizleri ve kitabı önemli kaynaklar olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder