27 Mayıs 2015 Çarşamba

KUŞCENNETİ FESTİVALİNE BEKLERİZ.Bu yıl 26’cısı düzenlenen Uluslararası Bandırma Kuşcenneti Kültür ve Turizm Festivali’nin başlama günü geldi çattı.

Bandırmalılar olarak heyecanlıyız, keyifliyiz.

Her yıl Bandırma’da Mayıs ayı sonu Haziran ayı başında yoğun bir hareketlilik vardır. Standların kurulduğu, konserler ile , sanatsal ve kültürel etkinlikler ile dolu bir festival olma özelliği taşıyan Kuşcenneti festivali bölgede yıl boyu merakla beklenen bir festival olma özelliğini taşıyor.

Festival bu yıl 17-25 Mayıs tarihleri arasında Sahil Şenliği ile başladı. Bandırma’nın ünlü sahil boyundaki alanda konserler, halk oyunları, dans gösterileri ile ufak ufak festivale doğru ısındık. Bandırma’da kültür, sanat ve eğlence adına  emek üreten tüm kişi ve gruplar kendisine yer buldu.

Ama esas eğlence şimdi başlıyor.

28-31 Mayıs tarihleri arasında festivalimiz başlıyor.

Geçen yıl ilk kez bir ucundan tutmak bana da nasip olmuştu, bu yıl da teveccüh gösterdiler ve “yine tut” dediler. 30 Mayıs akşamı Mahalle Etkinlikleri kapsamında Aksakal’da gerçekleştirilecek etkinliğin sunuculuğu bende. Bu etkinlikte; Bandırma Belediye Bandosu konseri, İnteraktif Çocuk Gösterileri, Ukrayna Volynianka Halk Dansları ekibinin gösterileri, Bandırma Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ve Bandırma’nın sevilen sesi Arzu’nun konseri ile dopdolu bir etkinlik bizi bekliyor.

Etkinlikler ile ilgili detaylı programa www.bandirma-bld.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Ben biraz ipuçları vereyim elbette.

Gazeteci Ahmet Şık geliyor; hem söyleşi hem de fotoğraf sergisi ile. 

Balkan türkülerinin özel sesi Yasemin Göksu var. Bandırma’nın kardeş şehirleri Almanya-Kamen, Yunanistan-Kavala, Ukrayna-Lutsk, Bulgaristan- Nikopol, Abhazya- Sochum’dan gelen halk dansları ekipleri festivale renk katacak.

Eşsiz sesiyle Yunan şarkıcı Despina Vandi, Fettah Can, Emre Aydın, Ceylan Ertem, Bengü konserleriyle katılımcıları coşturacak.

Bu festivalin en önemli özelliği sadece eğlence tarafı değil, kültür ve bilim alanında emek veren çok önemli kişileri halkla buluşturması. Bu yıl “Gezi Direnişi, Kent Hakkı  ve Doğa Mücadeleleri” başlığında bu alanda mücadele veren başta Mücella Yapıcı olmak üzere son yıllarda doğa talanına karşı direnişin önemli isimleri Bandırma’da olacak.

“Türkiye’de İş Cinayetleri ve Güvencesiz Çalışma: Soma, Ermenek, Torunlar” başlığı ile alanında uzman isimler halkın katılımıyla  çözüm yolları arayacak.

OT- DERGİ’nin yazarları  Bandırmalı Mahir Ünsal Eriş, Menderes Samancılar, Sinan Taşcı, Ertuğrul Mavioğlu ve Jehan Barbur ile keyifli bir sohbet olacak.

Kısacası; caz dinletileri, kukla gösterileri, söyleşiler, fotoğraf ve resim sergileri ile kültür, sanat ve eğlencenin buluştuğu dolu dolu bir festival olacak.


Yolunuz düşerse bekleriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder