7 Aralık 2015 Pazartesi

10 ARALIK'TA ŞİRİNÇAVUŞ’DAYIZ.Başımızda yine bir bela var.

Bu sefer tecrübeli olduğumuz yerden, termik santral.

Daha önce yine Bandırma bölgesinde başka bir yer için denenmişti, kazanmıştık.

Bu sefer de kazanmayı umuyoruz.

Termik santralin yapılması planlanan yer Bandıma’ya bağlı Şirinçavuş köyüne elli metre. Türkiye’nin ilk turizm kasabalarından Erdek’in hemen karşısında. Dünyanın sayılı zenginliklerinden Manyas Gölündeki Kuş Cennetinin dibinde. Çevresindeki köyleri ve daha büyük yerleşim alanları da cabası. Bir yarım ada olmasıyla ender bir ekolojik sistemi içinde barındıran, tarihi milattan önceki devirlere kadar giden Kapıdağ Yarımadası da burada. En iyi pirinçlerin üretildiği Gönen Ovası bu bölgeden gelen rüzgârla besleniyor. Bölge bir tarım cenneti. Türkiye’nin gelişime en açık ve büyük ilçesi Bandırma’ya 20 dakikalık mesafede.

Bununla da bitmiyor. Bu alan birinci ve ikinci derece tarım ve sit alanı. 1/100.000 lik planlarda enerji üretim sahası olarak da işaretlenmiş değil.  Hatta daha da ilginç olanı; bu termik santrali kurmak isteyen firmanın bölgede bir karış arazisi yok. Zaten paravan bir şirket olduğu da küçük bütçeli kuruluş sermayesinden belli.  Geri planda; o meşhur  tapelerde dinlediğimiz, havuz medyası oluşturulması çalışmalarında ismi geçen  bazı şahısların olduğunu öğrendik. Bölge için daha önce ÇED başvurusu yapılmış fakat iki kez Bakanlıktan geri dönmüş.

Peki tüm bu etkenler varken nasıl oluyor da Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlatılmış. Uzmanlar ilk incelemelerinde ÇED sürecinin bile yasal olmadığı konusunda hemfikir.  Fakat ÇED sürecinin bir parçası olan “Halkı Bilgilendirme” süreci 10 Aralık günü Şirinçavuş köyünde yapılacak. Firma temsilcileri ithal kömürle çalışacak bu devasa tesisin, örnekleri ülkemizde bolca varken, nasıl çevreye zararının olmadığını anlatacaklar.

Bölge artık kirlilik istemiyor. Zaten mevcut olan gübre fabrikası, asit fabrikası, tavuk ve yem fabrikaları, yerleşim alanlarının atıklarının vahşi depolama ile depolanması, kanalizasyonların Marmara Denizine “deşarj” edilmesi… liste uzar gider.
Bandırma Kent Konseyi’nin başlattığı bir imza kampanyası var. Bölgedeki Sivil Toplum Örgütleri de çanla başla çalışıyor.

Enerjiye karşı değiliz, üretime de. Fakat başka ülkelerin artık aklına bile getirmek istemediği Termik Santral sevdası neden bizim ülkemiz için düşünülüyor. Üstelik burası kömür yataklarının bile olmadığı bir yer. Kömür ithal edilerek santrale gelecek.

10 Aralık günü saat 10:00’da Bandıma Cumhuriyet Meydanından yola çıkıyoruz. İstikamet Şirinçavuş. İtirazlarımız dile getireceğiz, tutanaklara geçirteceğiz, sürecin hukuksuzluğunu Bakanlık yetkililerine aktaracağız.


Hakkımızda hayırlısı…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder