22 Şubat 2016 Pazartesi

VATAN NASIL SEVİLİR?

Vatan sevmek kedi sevmeye benzemez.

Söylemde vatanı herkes sever. Evlerimize, iş yerlerimize astığımız bayraklar,  attığımız sloganlar, yakamızdaki rozet, gururla söylediğimiz marşlar bunun göstergesidir.

Okul yıllarımızdan zihnimize işlenen sloganlar vardır; “Vatanımız için gerekirse canımızı veririz, kanımızı dökeriz, vatan sana canım feda.”

Peki, vatanı sevmek için ölmekten başka ne yapabiliriz? Mesela vatan için yaşayamaz mıyız? Bu ülkenin kurumlarına, değerlerine, eserlerine sahip çıkarak vatansever olmayı başaramaz mıyız?

AK Parti Balıkesir Milletvekili Sayın Sema Kırcı sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaşmış. Önde Türk bayrakları, arka fonda ise Bandırma’nın tarihi simgelerinden Eski Dekanlık Binası. Hani şu her gün önünden içimizin cız ederek geçtiği, bakımsızlıktan dökülen, camları kırılan,  içinde her türlü pis işin yapıldığı o tarihi bina. Boruları patlayan, içine kokudan girilemeyecek durumda olan bina.

Vatanı sevmek; o binaya sahip çıkmaktır. Gözler önünde yitip gitmesine seyirci kalmamaktır. Bu ilin sekiz  milletvekili var. Her gün bizim gördüğümüzü bu şehrin vekilleri mi görmüyor? Her alanda yetkilerini sonuna kadar kullanmaya hevesli yöneticiler neden bu kültür değeri için parmaklarını bile oynatmıyor? 

İş seçmene oynamaya gelince herkes vatansever, en çok o seviyor ülkesini. Kendi partisinden başka kimse düşünmüyor bu memleketin ahvalini. Ama iş bir kültürel değere sahip çıkmaya gelince kimsede ne bir ses ne bir nefes.

Başıma bir şey gelmeyecekse; kırılan suntaları yenilemeye talibim. Ama burası Türkiye ve bu binanın on adım ötesi  On Yedi Eylül Polis Merkezi.  İyi bir iş yapalım derken “tarihi yapıya zarar vermek” gibi bir suçtan ulusal basına haber olup Bandırma’nın adını lekelemekten korkarım.


Merak edenlere; binanın akıbeti ile ilgili son durum şu; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Edip Uğur binanın herhangi bir kuruma verilmeyeceğini, restore edilerek Bandırmalılara hizmet vereceğini belirtmiş. Kim bilir zaman… Muhtemelen bina yandıktan veya yıkıldıktan sonra tabii.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder