21 Ekim 2016 Cuma

KATLEDİLİŞİNİN YILDÖNÜMÜNDE KIŞLALI’YA DAİR
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı 21 Ekim 1999 tarihinde Ankara’da evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Akit Gazetesi, öldürülmeden 5 ay önce kendisi ile ilgili bir haber yapmış, Kışlalı’nın fotoğrafı üzerine çarpı atılmış fotoğrafını manşetten vermişti. Gazete, haberin spotunda  “Zorba Kemalist Gemi Azıya Aldı” diyerek günümüzde de yapmaya devam ettiği hedef gösterme işlevini yerine getirmişti.

Kışlalı, eserleri ile günümüze ışık tutan önemli bir bilim insanıydı. Aynı zaman 1978-1979 yıllarında Kültür Bakanlığı görevinde de bulunmuş bir milletvekiliydi.

Cumhuriyetçi, laik, Atatürk ilke ve devrimlerini hayat ülküsü edinmiş bir insandı.

Siyaset Bilimi denilince Türkiye’de akla gelen isimlerden biri de şüphesiz Ahmet Taner Kışlalı’dır. Günümüzde Kışlalı’nın siyaset bilimine dair kitaplarını öğrencilerine tavsiye edebilecek yüreklilikle öğretim üyelerimiz umarım vardır ve bu değerli kaynaklardan gençler de haberdar olabiliyorlardır. ‘Siyasal Sistemler – Siyasal Çatışma ve Uzlaşma’  ve  ‘Siyaset Bilimi’ adlı eserlerini özellikle Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi gibi bölümlerde okuyan öğrencilerin mutlaka okuması gereken kitaplar. Yabancı yazarların ağır ve ağdalı bir dil kullanılarak, kötü çeviri kitapları ile cebelleşmektense Kışlalı’nın duru Türkçesi ile yazılmış bu eserler yollarına ışık tutacaktır.

‘Atatürk’e Saldırmanın Dayanılmaz Hafifliği’ adlı kitabı, günümüzde Atatürk ve Cumhuriyet ile hesaplaşma derdine düşmüş, Cumhuriyetin tüm kazanımlarını ‘nasıl yok ederiz’ düsturu ile hareket eden kesimleri belki de en güzel anlatabilecek tanımlamadır. Kitabın içeriğinde Kürt Sorunu, PKK, Demokratik Açılım gibi başlıklar, yani özetle Türkiye’nin 1980-1990 sürecindeki sorunlar Kemalist bakış açısı ile irdeleniyor. Kitabı okurken, günümüzde halen bu konuları konuştuğumuz için ülke olarak bir arpa boyu yol alamamış olduğumuzu hissedebilir ve kitabın 2016 Türkiye’sinde yazılmış olduğu izlenimine kapılabilirsiniz.

Kışlalı’nın eserlerinden en dikkat çekici olan ve her kesimden okuyucunun mutlaka okuması gereken eserleri ise kuşkusuz ‘Kemalizm, Laiklik ve Demokrasi’ adlı eseridir. Yayımlandığı dönemde büyük yankı uyandıran bu kitabın “Kemalizm’le Hesaplaşmak” başlıklı bölümü eserin dikkatle okunması gereken önemli bölümlerinden biridir. Günümüzde herkesin kendine dair bir Kemalizm tanımı yapıp tüm tezlerini kendi Kemalizm tanımı üzerinden yürüttüğünü hesaba da katarsak Kışlalı gibi değerli bir kalemi referans alarak tezler üretmek daha mantıklı olacaktır.

Tıpkı yitip giden tüm aydınlarımız gibi o da son dönemdeki yaşadığımız süreçle ilgili uyarıda bulunmuş ve bu satırları yazdıktan 4 gün sonra da öldürülmüştü.

''Öte yanda Fethullah Gülen son yıllarda, kamu önünde ağzından tek bir cumhuriyet karşıtı söz çıkmamış. Devlet büyükleriyle iyi ilişkiler kurmuş. Ordu dışında hemen tüm önemli kurumlarda önemli ‘mevziler’ elde etmiş. ABD’nin ‘etkin’ desteğini sağlamış. Görünüşte Atatürk’e ve cumhuriyete saygılı. Ama tüm eğitim ağı ile, cumhuriyetin temellerini ağır ağır kemiriyor. Amacına ürkütmeden, acıtmadan ulaşma yöntemini seçmiş.''
Ahmet Taner KIŞLALI (17 Ekim 1999)

Aziz hatırasına saygıyla


Ozan ERTUĞRUL

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder